Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velká koalice namísto předčasných voleb? Zcela realistický scénář!

Co mají společného Klaus, Zeman, Zelení, Véčkaři, Praha a Ústavní soud? Představují fundament zásadní reformy politického systému České republiky v průběhu následujících tří let. A mnohem zajímavější je, že si toho nikdo nevšímá.

Server iHned.cz[1] uveřejnil 8. 4. 2010 tři scénáře, jakými se současná vládní krize (podle názoru iHned) vyvine:

  1. Trojkoaliční projekt bude pokračovat, Věci Veřejné vládu neopustí (50%)
  2. Věci Veřejné se rozpadnou a Nečasova vláda přežije s podporou trosek zborcených VV (40%)
  3. Vláda padne a dojde k předčasným volbám (10%)

Vážení přátelé, česká média uvádějí do obecného povědomí jako jednu z možností předčasné volby, k jejichž vypsání je potřeba přinejmenším 120 poslanců, kteří by byli ochotni hlasovat pro rozpuštění sněmovny prezidentem podle čl. 35 odst. 2 Ústavy. Ti v současné době v parlamentu jednoduše nejsou. Naproti tomu scénář, který se mi jeví jako jeden z nejpravděpodobnějších – velká koalice ODS a ČSSD, jakoby ani nepřipadal v úvahu.

Přitom, když uvážíme, že…:

 

  • Václav Klaus a Miloš Zeman podepsali 9. 7. 1998 „Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice“ a již tehdy vytvořili tacitní parlamentní koalici ODS a ČSSD. V rámci „stabilizace politického prostředí“ přistoupily obě politické strany k reformě volebního zákona, který měl z poslanecké sněmovny vymýtit malé politické strany a vytvořit dvojstranický, nejvýše dvou a půl stranický systém[1], jaký známe z anglosaských zemí nebo z Německa (do poloviny 80. let). Záměr však byl v roce 2001 rozhodnutím „Havlova“ Ústavního soudu překažen (viz. Nález ÚS č. 64/2001 Sb.)
  • V roce 2006 občané České republiky do dolní komory parlamentu zvolili novou, malou a neokoukanou Stranu zelených. Všichni víme, v jaké fiasko se parlamentní i vládní angažmá zelených proměnilo a jakou deziluzi veřejnosti z nových, malých a neokoukaných stran vyvolalo.
  • V roce 2010 lidé do parlamentu zvolili opět novou, neokoukanou stranu Věci Veřejné. Před dvěma týdny však vyplulo na povrch, že největší naděje veřejnosti v boji proti korupci sama sebe korumpuje zevnitř a že dokonce možná slouží jako pouhý machiavelistický projekt Víta Bárty usnadňující parazitování jeho společnosti ABL na veřejných prostředcích. A deziluze z nového a neokoukaného se stala sociálním precedentem.
  • V komunálních volbách na podzim 2010 rozdělila predominantní[2] ODS Prahu na vícero menších volebních obvodů, důsledkem čehož se zvýšil přirozený volební práh[3], který znesnadnil malým stranám zisk mandátů ve prospěch stran velkých. Tento ekvivalent Zemanovy a Klausovy reformy z dob opoziční smlouvy ovšem zcela jiný Ústavní soud[4] shledal 29. 3. tohoto roku ústavně konformním a zcela nezávadným.

 


…soudím, že následující scénář je nejpravděpodobnější ze všech:


Věci Veřejné se pravděpodobně rozpadnou. Stále zjevnější neochota stávajícího předsednictva odpoutat se od Víta Bárty, neexistující širší a regionálně ukotvená členská základna a výrazné množství „idealistů“ vstoupivších do strany od podzimu 2009 je ideálním podhoubím rozkolnictví.  Věci Veřejné jednoduše nemají odkud vyprodukovat nové stranické elity, které by straně umožnily se „odspodu“ vyrovnat se stávajícím skandálem.
ODS a TOP 09 budou ještě nějakou dobu vládnout s podporou nekonkrétního množství neorganizovaných a smluvně nevázaných poslanců bývalých Věcí Veřejných. Taková vláda bude přirozeně ohrožena jejich potenciální volatilitou, bude neefektivní, neakceschopná a nakonec skončí buďto premiérskou demisí, nebo vyslovením nedůvěry.

Bohuslav Sobotka se pak sejde s Petrem Nečasem a využijí všeobecného zklamání z nových a malých stran k legitimaci projektu velké koalice ODS a ČSSD, v nichž – a o tom si nedělejme iluze – existují velmi silné „klausovské“ a „zemanovské“ frakce se silnými sympatiemi k původnímu záměru „opoziční smlouvy“ reformovat politický a stranický systém České republiky. Vznikne vláda, která namísto rozpočtových škrtů a ekonomických reforem bude reformovat politický systém. Namísto důchodové reformy nás čeká přímá volba prezidenta, namísto reformy zdravotnictví „zpřesnění“ kompetencí Ústavního soudu, za reformu vnitra zaskočí omezení prezidentských pravomocí, namísto úspor na obraně dostaneme volební reformu. Ústavní soud ostatně svým rozhodnutím ve věci komunálních voleb v Praze pro takový krok jednoznačně otevřel pěšinku. Milí spoluobčané, vážně se obávám, že v příštích volbách nebudeme volit po krajích, ale po starých dobrých okresech, a že v příští sněmovně nebudou mít KSČM a TOP09, jediné menší strany, co v ní vedle ODS a ČSSD zbudou, dohromady ani třicet poslanců.

Nevěřím v předčasné volby. Nebudou. Nikdo o ně nestojí – byly by za dlouho, smetly by půl sněmovny, prodražily by státní úvěry a krom toho, žádná ze stran nemá peníze na kampaň.

Paroubek by k „Bártově aféře“ uspořádal nespočet tiskovek a vyhrotil v médiích opoziční tlak na vládu, zvláště na ODS. Vyloučil by možnost velké koalice před veřejností tím, že by prezentoval sociální demokraty jako antitezi demokratů občanských. Jenomže Sobotka mlčí. ČSSD se ozývá jenom tehdy, je-li o to médii požádána. Přemýšlejme – proč? Zelení, Věci Veřejné a Ústavní soud dali oběma stranám staré dobré „opoziční smlouvy“ jedinečnou příležitost pojistit si mocenské pozice na dobu výrazně delší, než jedno volební období. Nebyly by blázny, kdyby ji v regulérní koaličním tandemu nevyužily?

[1] http://ispo.fss.muni.cz/uploads/EVS/008/evs_4_2_4.pdf

[2] strana s více jak 50% většinou v zastupitelském sboru

[3] počet hlasů nutných k zisku jednoho mandátu, počítá se podle vzorce 100/M, kdy 100 jsou procenta a M počet mandátů, které se v daném obvodu rozdělují

[4] Senát ÚS má dnes zcela jiné složení, než v roce 2001 a tudíž mohl vynést v obdobném případu odlišný rozsudek

[1] http://domaci.ihned.cz/c1-51501260-padne-vlada-vydrzi-veci-verejne-tady-jsou-tri-mozne-scenare-podle-hn

Autor: Jan Mohnert | středa 13.4.2011 14:15 | karma článku: 9,83 | přečteno: 1358x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

V kontejneru vzplála stará elektrobaterie, patrně kvůli technické závadě

26. dubna 2024  12:45

Zřejmě závada na staré elektrobaterii způsobila páteční požár kontejneru na skladování...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.