Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Volby - veřejný zájem, nikoli však politický

Se zpožděním vynuceným technikou musím reagovat na nejdůležitější událost poslední doby - volby nebudou. Dohoda parlamentních stran z období po svržení vlády vyšla naprázdno. Dočasná poloúřednická napůl politická vláda statistika Fischera se mávnutím proutku solidarity a sociálna proměnila ve vládu, která to „holt do června doklepe".

Jak jsme se do takové situace dostali? Ač všichni budou nyní čpět síru na účet sociálních demokratů, není dnes v poslaneckých lavicích nikoho, komu by se takový vývoj nehodil. Ze všech stran napříč naším politickým spektrem slýcháme proklamace veřejného zájmu na co nejdřívějších volbách, na co nejčasnějším vytvoření politické vlády s odpovědností všemu lidu. Tedy alespoň vlastním voličům. Z modrého, oranžového, zeleného, černého, rudého a teď nově i duhového tábora na nás dopadají předvolební sliby a prohlášení o důležitosti toho či onoho. Zvláště v době hospodářské krize se politici předhánějí v receptech na její zmírnění.


Nechci rozebírat, co kdo konkrétně slibuje a jak kdo hodlá bojovat s krizí. Protože to je teď passé. Přes noc se všechny sliby staly prázdnými slogany. A nástroji květnové přeložené kampaně. Zdánlivá touha po volbách vprostřed krize je pouhá póza. Ve skutečnosti si nikdo z politiků nemohl v současnosti přát, aby kterýkoli z voličů jasně přikázal: „Ty. Ty teď poneseš svou kůži na trh." Všichni moc dobře vědí, že plán ministra Janoty na moření schodku je prosto nezbytný. A i přes ideologickou tvář v hloubi mozků vědí, že není špatný.


Voliči jsou bohužel víc ideologičtí, než praktičtí, a tak by například sociální demokraté mohli mít s bolestivými (i když nutnými) opatřeními obrovský politický problém. A pravice by jimi proti sobě poštvala ještě větší masy lidí. Politická vláda, byť s důvěrou a většinou ve sněmovně, je vždy odpovědna před veřejností a nakonec je to ona (a především politická strana, která ji symbolizuje), na koho se bude plivat.


Současná vláda naproti tomu nemá politickou zodpovědnost žádnou. Zodpovědnost za ni nesou všichni, což je v podstatě totéž, jako by ji nenesl nikdo. Taková vláda může prosadit bolestivá opatření, aniž by na politických stranách ulpěla špína důsledků, které budou mít. Nikdo nebude za těchto okolností obzvláštně zkoumat, kdo zvedl ruku. Zkoumán a viněn bude ten, kdo četl.


Fischer má jedinečnou příležitost stát se státníkem, který nepopulárními kroky provede zemi krizí. Může se stát někým, koho si bude vážit historie, byť ne současnost. Socialisté mohou o osm měsíců déle nadávat na provizorní vládu, ODS může shromažďovat prostředky pro masivnější kampaň v květnu. Zelení dostali osm měsíců extra času na konsolidaci strany a dokázání nemožného, podobně jsou na tom podle jistých průzkumů lidovci. TOP09 může setřást nálepku ad hoc strany a etablovat se. Jediní, koho se současné pletichy nedotýkají, jsou komunisté - disciplinovaný elektorát v letech nikdy nereptal a vždy přišel. Kdo může ztratit? Snad TOP09, jejíž voliči by se mohli opět přiklonit k lidovcům či občanským demokratům a srazit tak raketově rostoucí preference zpět k lidoveckým či zeleným hodnotám.


Blamáž s předčasnými volbami je tedy za námi. Bylo to divadélko nutné pro demokraciemilnou veřejnost, avšak zákulisní politická hra je příliš tvrdá na to, aby dovolila něco tak idealistického a morálně správného, jako nové rozdání karet ve sněmovně. S relativní jistotou si troufám tvrdit, že zde byl způsob, jakým se bez útrap a obtíží s ústavním soudem dobrat předčasných voleb v co nejbližším termínu - samoúčelným ústavním zákonem ukončit k určitému datu funkční období současné sněmovny se současným příslibem, že do tohoto data sněmovna schválí systémovou změnu ústavy o samorozpuštění sněmovny s platností pro další sněmovnu.


Smeteny by tak byly pochybnosti o tom, že je to nesystémové, ad hoc a lze tak odstranit kohokoli z jeho funkce. A vyhovovalo by to i argumentaci, že systémová změna vprostřed funkčního období vztahující se i na toto funkční období zavání právní retroaktivitou. Samozřejmě - Melčák by si nejspíš i tak stěžoval, avšak okolnosti by mohly pozměnit výrok ústavního soudu. A v neposlední řadě - existují tři možnosti, naši zákonodárci napůl vyzkoušeli dvě a o třetí se nikdo ani nezmínil. Nevypovídá to snad, že na volbách až tak eminentní politický zájem není?


 

Autor: Jan Mohnert | středa 23.9.2009 11:42 | karma článku: 8,48 | přečteno: 721x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Oslavili nejdéle trvající manželství v Německu, dohromady jim je 200 let

18. května 2024  15:22

Manželský pár ze západního Německa oslavil 80. výročí svatby. Stal se tak nejdéle sezdaným párem v...

Gruzie je podbřišek Ruska. Ale hru o ni už částečně prohrálo, říká expert

18. května 2024  15:04

Podcast Gruzie se potácí mezi Ruskem a Západem. Parlament v úterý přijal zákon o zahraničním vlivu, který...

Střet vlaku s člověkem zastavil provoz na trati mezi Olomoucí a Prostějovem

18. května 2024  14:31,  aktualizováno  14:59

Na trati mezi Olomoucí a Prostějovem srazil po sobotním poledni vlak člověka. Provoz na trati mezi...

Střelec na Fica jde do vazby. Premiérův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  14:44

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.