Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stát není naším nepřítelem

Liberálové ve všech podobách bývají vesměs lidé, kteří vyznávají svobodu v rozhodování i jednání jednotlivce ve všech projevech všednosti lidského života a cítí se frustrovaní pocitem svázanosti všudypřítomnými nařízeními státu, jimž se musí podřizovat. Bývají bezmeznými vyznavači tržních principů soukromé aktivity a individuální zodpovědnosti člověka za vlastní život. Na těchto hodnotách je podle jejich mínění možné postavit celý společenský systém.

V důsledku svého hodnotového založení také bývají velmi neúnavní v prosazování privatizace vesměs všeho, co dosud podléhá státnímu zřízení. Neúnavně propagují rozšiřování trhu tam, kde dosud působí stát. Nehodlám nikterak zpochybňovat, že jejich argumentace postrádá racionalitu, nebo že to, co s její pomocí navrhují, nebude mít pozitivní hospodářské výsledky.  Sám jsem názoru, že v mnoha a mnoha případech způsobuje státní řízení mnohem více škody, než užitku, a že by bylo moudřejší jej přenechat spontánní aktivitě trhu. Co hodlám zpochybnit, je jejich zarytá averze vůči státu.

1) Trh a všeobecně rozšířené uznávání soukromého vlastnictví existuje z politické vůle. Asi jen velmi omezený člověk by svedl zpochybnit čtyři desetiletí v naší minulosti, kdy tržní ekonomika přestala politickým rozhodnutím ÚV KSČ existovat. Lidský život je životem společenským. V každé společnosti dochází k politické organizaci, tedy k ustavení systému pravidel pro přijímání rozhodnutí závazných pro celou skupinu. Kde existuje politická organizace, existuje politická vůle a vzniká obdoba státu. Jelikož je život člověka mimo stát (nebo útvar státu víceméně odpovídající) prakticky neuskutečnitelný, je pro člověka nade vše vyznávajícího soukromé vlastnictví a trh (tj. liberála v kterékoli formě) neobyčejně důležité nikoli bojovat proti státu na všech frontách, ale usilovat o jeho přetvoření tak, aby ho nikdy nemohla ovládnout politická vůle, která tyto hodnoty neuznává. Že je tržní chování nejspíše v lidské přirozenosti (ostatně, všichni víme, že v oněch čtyřech desetiletích se hojně kšeftovalo s lecčím) a nelze jej politickou cestou eliminovat totiž neznamená, že se nedají jeho projevy politickou cestou účinně přechodně potlačit.

2) Když liberál prosazuje privatizaci čehokoli, co je dosud řízeno státem, argumentuje (zcela opodstatněně a prokazatelně), že v důsledku privatizace nedojde k rozšíření pro společnost negativních jevů. Tak například lze celkem jistě říci, že odstranění povinné školní docházky nepovede k extrémnímu nárůstu negramotnosti. Ani legalizace trhu s tvrdými drogami by s největší pravděpodobností nevedla k všeobecné narkomanii. Není těžké pochopit proč: lidé moc dobře vědí, že posílat děti do školy je v dnešním světě nezbytné. Nepotřebují, aby jim to nařizoval stát. Také vědí, že braní drog je extrémně škodlivé a nekoupí si je, i když jim to stát přestane zakazovat. Zákazy, regulace či omezení liberál vnímá jako omezování svobody jednotlivce státem a využívá jich k jeho odsuzování. Vnímá současnost, nikoli však její propojení s minulostí. Společnost dneška je výsledkem společnosti včerejška. Lidská historie od vzniku zemědělství až do současnosti je neodmyslitelně svázána s existencí uvnitř státních útvarů. Každá současná společnost na světě musela být státními nařízeními nebo regulacemi nevyhnutelně ovlivněna a lidé, kteří ji tvoří, jednají, jak jednají a hodnotí svět, jak jej hodnotí jen díky tomu, že po generace žily pod jeho vlivem. Že lidé budou posílat děti do škol i bez nařízení, nebo že si nekoupí heroin i bez zákazu je výsledkem státních nařízení v minulosti. Společnost, jejímž pozorováním liberál zjistil, že nepotřebuje svazovat regulací, existuje jen proto, že ji až dosud stát reguloval.

Liberálové by stát měli ctít přinejmenším ze dvou důvodů: 1) protože je jediným prostředkem, jakým mohou uchovat hodnoty, ve které věří; 2) a protože oni sami, jejich názory, postoje a hodnoty, jsou výsledkem existence společnosti uvnitř státu a jejich vzájemného ovlivňování v průběhu mnoha generací. Žádný liberál by bez státu nebyl tím, čím je – vnímání dobra a zla, jeho cíle, osobní ambice, způsob, jakým chápe svobodu, nic z toho by neexistovalo tak, jak existuje, kdyby se jeho osobnost neutvářela ve společnosti ovlivňované státními rozhodnutími. Přesto je pro liberála stát univerzálním nepřítelem. Nedovedu pochopit proč.

Náš současný stát, který liberálové hojně kritizují, je státem liberálních hodnot: uznává soukromé vlastnictví a připouští tržní chování jednotlivců. Některá z jeho nařízení a regulací mohou být klíčová pro jeho existenci v podobě, v jaké jej známe. Nerad bych, aby se rozšiřováním osobních svobod a zodpovědnosti otevřel v současnosti neexistující prostor pro politickou zvůli, jež jeho liberální hodnoty zadupe. Bylo by totiž chybou se domnívat, že osobní svobodu a zodpovědnost za vlastní život, liberální způsob života, každý z nás unese.

Autor: Jan Mohnert | středa 5.1.2011 22:45 | karma článku: 8,94 | přečteno: 854x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rozhodnutí ANO neúčastnit se jednání nepovažuji za šťastné, řekl Pavel

29. dubna 2024  8:33

Prezident Petr Pavel bere na vědomí rozhodnutí opozičního hnutí ANO neúčastnit se jednání o...

Jak se chystá převrat. V Německu začíná proces s extremistickou skupinou

29. dubna 2024  7:35

V Německu v pondělí začíná první z procesů se členy extremistické skupiny Říšští občané, kteří čelí...

Bombardování Gazy si vyžádalo nejméně 13 obětí, Biden mluvil s Netanjahuem

29. dubna 2024  6:53

Izraelské bombardování tři domů ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy zabilo nejméně 13 lidí a zranilo...

Letní teploty ještě vydrží. Ochladí se až koncem týdne, kdy přijdou přeháňky

29. dubna 2024  6:33

Přímý přenos V neděli meteorologové zaznamenali letní den, teplota ve středočeské Tuhani vystoupala k 25,5...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.