Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Přímá volba? A proč probůh?!

Přes cestu k přímé volbě prezidenta zdá se opět leží politická překážka. Vláda sice připravila její návrh, avšak k prosazení v parlamentu jí chybí tři až šest hlasů do ústavní většiny. (Přijde totiž na to, s kým je vlastně zrovna Kočí, Škárka nebo další ex-koaliční exponenti). A opozice si přirozeně za svou podporu žádá ústupky. Když jsem si ovšem v novinách přečetl, jakéže to vlastně jsou, musel jsem zavrtět hlavou a říct si: "Probůh, to ať to raději nechají tak, jak to je."

Jablkem sváru jsou totiž tři podmínky, bez jejichž splnění sociální demokraté pro návrh ruku jednoduše nezvednou: přímo volený prezident nebude moci jmenovat bankovní radu ČNB, prezident bude mít imunitu jen po dobu výkonu funkce a konečně prezident nebude moci jen o své vůli zastavovat probíhající trestní řízení. Zatímco s prostřední lze víceméně souhlasit, z první a poslední podmínky jsem lehce nervózní. Stačí si uvědomit, v jakém kontextu jsou tyto "návrhy" vzneseny!

V celé Evropě plní titulní stránky novin články o úlohách centrálních bank v ekonomice a o jejich významu či potenciálu v případě hospodářské krize. Ony se vůbec najednou mediálně zdají centrální banky být tak nějak jednou z nejdůležitějších institucí pluralitní demokracie. Tak proč toho nevyužít v české debatě o přímé volbě a nevytřískat na tom nějaký ten politický kapitál, že? A pročpak to nezkusit i na další z prezidentských pravomocí, na právu zastavovat trestní řízení, když už nám svět médií nahrál na smeč, jak onehdá pustil do světa zprávu o tom, že prezidentskou milost si bylo údajně možné na Hradě koupit. Proč se nesvézt na vlně znechucení z korupce, tak krásně živené stále novými a novými "odhalenými skandály"?

Já vám přátelé povím, proč ne. Protože se jedná o módní vlnu, o fashion a trendy záležitost a nic víc. Pravomoci prezidenta vůči centrální bance se nám zdají být důležité, protože "se přece o centrální bance furt mluví". Obrat prezidenta o možnost ovlivnit trestní řízení se nám zdá rozumné, protože "korupce je přece už beztak dost, tak proč jí ještě pomáhat?" Jenomže kvůli celé téhle "trendy" debatě nám možná unikají souvislosti, které jsou z dlouhodobého hlediska mnohem důležitější. Krize jednou skončí a přijde konjunktura, korupce se možná zlepší, možná ne, ale až krize odezní, klidně se s ní zase smíříme. Ale přímo volený prezident a jeho pravomoci, ty zůstanou (předpokládejme) mnohem déle. Možná není od věci, kdybychom se v diskusi o tom, co by přímo volený prezident měl a neměl, nezabývali jen tím, co nás pálí teď, ale co by nás případně mohlo pálit i v budoucnu.

Jeden příklad za všechny: podle ústavy je prezident vrchním velitelem ozbrojených sil. V současnosti se také stává prezident prezidentem z vůle parlamentu a nic než parlament za ním nestojí. Až bude zvolen přímo, bude moci v kterémkoli okamžiku prohlásit, že za ním stojí vůle lidu. Přáli bychom si mít v čele státu vrchního velitele ozbrojených sil vyzbrojeného legitimitou přímo od lidu, až se naše politika (nebo nedejbůh společnost) dostane do slepé uličky, a kdy obrátit se na armádu kvůli jednostrannému silovému prosazení čehokoli s argumentem "za mnou stojí lid" bude až příliš lákavým řešením? Přáli bychom si vůbec, aby v takové situaci ve státě existoval někdo, kdo k takové akci bude mít prostředky? Já ne. A přesto - ačkoli přesně takovou osobu přímá volba může vytvořit - i přesto o ničem takovém v politické debatě ani v médiích nepadla ani zmínka. Přitom takových příkladů a situací bychom mohli v souvislosti s ústavními změnami najít zajisté více.

Zavedení přímé volby prezidenta a s tím spojená změna ústavy je pro nás příležitostí zamyslet se nad chybami, nedokonalostmi či nedomyšlenostmi, jaké ta naše současná má. Je to ovšem i výzva, abychom se pokusili vytvořit ten nejvhodnější, co nejvíce promyšlený a nejméně chyb a nebezpečí skýtající systém pro budoucnost. Pokud se ti, kteří v tomto mají poslední slovo - naši poslanci, hodlají zabývat jen tím, co zrovna frčí a čím se dají nejlépe zvednout preference, potom ať se na to raději vybodnou. Jsem si totiž jistý, že to co je teď, nám ubližuje určitě mnohem méně, než nám jednou může ublížit to, co se na Malé straně rodí za těchto podmínek nyní.

Konec konců, tatíčka Masaryka jsme také nevolili přímo a jeho význam pro nás to nikterak nesnižuje.

Autor: Jan Mohnert | pátek 9.12.2011 8:30 | karma článku: 9,30 | přečteno: 858x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.