Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

Současná ekonomie má jednu velmi nepříjemnou a před veřejností (a podle mne i před většinou ekonomů) ukrytou vlastnost: má tendenci považovat kapitalismus a volný trh za přirozený řád věcí.

Drtivá většina teoretického i metodologického aparátu ekonomie totiž vznikla na základě empirických pozorování úzce specializovaných na prostředí volného trhu, s nimž se dnes v ekonomii při zkoumání jiných či upravených forem hospodářské organizace zcela běžně pracuje jako s určitou normou. Výsledkem je, že když pak přijde na studium problémů vyplývajících například z regulací nebo plánování ekonomiky, bývají v ekonomii popisovány jako důsledky odchýlení se od normálu.[1] To přirozeně vede většinu studentů, ekonomických praktiků i akademických ekonomů k tendenci považovat existenci hospodářství založeného na interakci kapitálu a svobodného trhu za jakousi apriorní danost, jež nevyžaduje dalšího zkoumání.

Takový přístup samozřejmě přináší značné výhody (které mají podle mně na "brutální" popularizaci ekonomie značný podíl): umožňuje totiž ekonomům vyslovovat jednoznačné soudy. Řecká krize je z pohledu většiny ekonomů v podstatě banální problém: Řecko je kvůli velikosti svého sociálního státu tak zadlužené, že už mu nikdo dál nechce půjčit. Problém se vyřeší, když mu ostatní evropské země půjčí peníze na bezprostřední odvrácení bankrotu a Athény razantně osekají státní výdaje (tj. především sociální stát). Když se pak ukáže, že řecká vláda provádí škrty pouze kosmetické, je pro ekonoma vysvětlení jednoduché: Řekové jsou hloupí, zlí a nevděční a v důsledku toho plán selhal. Miliardy jsou v pytli, nic se nevyřešilo - ergo, je třeba to zkusit ještě jednou, podruhé to přece už pochopit musí...a scénář se se stejným vysvětlením opakuje.

Ekonomickou optikou je totiž Řecko unitární aktér: jednotka, ve kterých "vůle lidu" splývá se záměry vlády. Problémem je, že evropské státy unitárními aktéry nejsou. Vláda sice zastupuje stát na venek, to je pravda, ale v případě, že se jedná o vládu demokratického státu, jen stěží to může být vláda reprezentující jen o něco málo více, než polovinu jeho obyvatelstva. Často dokonce ještě mnohem méně. Rozhodnutí, které vláda za stát učinila navenek, se mohou u podstatné části obyvatelstva setkat s nevolí. (Alexis de Tocqueville tenhle rys, který úspěšně "deunitarizuje" demokratické státy, výstižně označoval za stav tyranie většiny.)[2] A pokud půjde o nevoli opravdu intenzivní, může principielní přístup vlády podkopat legitimitu celého politického a sociálního uspořádání.

Ekonomie ovšem s tímto typem úvah skoro nepracuje. A spolu s ní ani velká část politiků i společnosti. Volný trh a kapitalismus jsou přece přirozené, takže vlastně ani není nutné se tím zabývat, ne? Jsou-li škrty podmínkou vyřešení problému souvisejícího principielně s fungováním státu v podmínkách globální tržní ekonomiky, potom se automaticky předpokládá, že se taky provedou, a vytváří se záchranné plány, které s tím samozřejmě počítají.Když nevyjdou, jsme zklamaní, frustrovaní, ale díky ekonomickému pohledu na společnost aspoň víme, komu a proč dát jejich selhání za vinu.

Jenomže co když je to vlastně úplně jinak? Britský historik Edward Carr kdysi řekl, že "věda o ekonomii předpokládá daný politický řád a nemůže proto být smysluplně studována v izolaci od politiky."[3] Bohužel, přesně takhle dnes studována je. Kdyby tomu tak nebylo, třeba by mnohým vlivným ekonomům ku prospěchu všech (a daňových poplatníků fiskálně "zodpovědných" evropských zemí především) došlo, že kapitalismus nebo volný trh jim jako přirozený řád věcí připadá jenom proto, že nikdo z nich necítí potřebu jeho "přirozenost" nijak zvlášť zkoumat. Pak by si možná vedle otázek "co mohou politici udělat, aby trh fungoval lépe" nebo "čím politici narušují fungování trhů" začali klást rovněž otázky jako "co je nezbytné, aby se společnost trhu nevzpírala" a "jak zajistit kapitalismu jeho dlouhodobé přežití." Protože - co si budeme povídat - co do efektivity, výkonnosti a schopnosti zajistit všeobecný technický pokrok nic lepšího, než kapitalismus a trh neznáme.

Kdybychom na samém začátku řecké krize hledali odpovědi ne na první dvě, ale na všechny čtyři z těchto otázek, zcela jistě bychom pochopili, že čekat od řecké vlády, že bude státní výdaje schopna ořezat v dohodnutém rozsahu, je velmi nerealistické. Možná bychom sami sebe připravili o luxus vyslechnout si v televizi jednoznačný názor ekonomického odborníka a pak snadno svalit vinu za naše neštěstí na Řeky, ale dost možná bychom si také rozmysleli, zda jim za takových podmínek vůbec budeme ochotni finančně pomoct. A miliardy bychom měli doma a ne v zemi, která bankrotuje.

Každý problém se totiž nejsnáze vyřeší, poznáme-li jeho skutečnou příčinu. V tom nám ale ekonomizace našeho pohlížení na společnost - často bohužel úspěšně - brání. Dluhy a zadlužování, které ekonomové (částečně ovšem opodstatněně) označují za příčinu evropské dluhové krize, totiž ve skutečnosti žádnou příčinou nejsou. Dluhy jsou až následkem, v tomto případě následkem potřeby se zadlužovat. Chceme-li tedy v Evropě naše problémy skutečně vyřešit (a ne jen oddalovat jejich následky), navrhuji, abychom se namísto na zkoumání strategií oddlužení začali věnovat výzkumu okolností, které nutí evropské demokracie se zadlužovat.

Cestou k tomu však jen těžko může být přetvoření ekonomie - "miláčka společnosti" - v univerzální společenskou vědu. To už jen kvůli obsáhlosti každé jednotlivé společenské vědy není v lidských silách. Cestou je dvojí otevření: (1) otevření ekonomie, ale i ostatních společenských věd (především sociologie, politologie, psychologie a antropologie) argumentům přicházejících z jiných oborů a spolupráce (namísto nevražení) při řešení problémů, které nám život ve společnosti přináší; (2) otevření společnosti tak, aby mezi respektovanými a často slyšenými názory nevyčnívaly názory ekonomů, ale v zásadě všech, kteří k problémům společnosti mohou z odborné perspektivy něco říct.

Ztratíme sice pohodlí pasivního přijímání "zaručených", "odborných" a proto "pravdivých" názorů a budeme nuceni myslet kriticky. V mnoha případech bude nepohodlná už jenom skutečnost, že budeme nuceni vůbec myslet, ale stojí to za to. Aneb jak by řekl ekonom: potenciální zisky mnohonásobně převyšují naše náklady....

 

[1] Srov. např. s textem, který je obecně považován za jednu ze základních učebnic ekonomie: Samuelson, P. A.; Nordhaus, W. D.: 2008. Ekonomie. Nakladatelství Svoboda: Praha

[2] Tocqueville, Alexis de: 1992.  Demokracie v Americe. Academia: Praha

[3] Carr, E. H.: 1964. The Twenty Years' Crisis. Harper & Row Publishers: New York.

Autor: Jan Mohnert | pátek 3.2.2012 17:40 | karma článku: 10,41 | přečteno: 995x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

26.1.2013 v 8:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Dluhová krize a krize zdravého rozumu

Americký bankovní sektor od poloviny 90. let ve velkém poskytoval hypoteční úvěry lidem, u nichž neexistovala záruka, že je budou schopni zaplatit. Bezprostředním důvodem pro takové "chování" bank byl fakt, že hypotéky byly kryty nemovitostmi, jejichž ceny neustále rostly, takže vznikl dojem, že není možné prodělat: buďto banka vydělá na úrocích z půjček, nebo prodejem zabavených nemovitostí. Že to byl skutečně jen dojem a že trh s nemovitostmi byla jen bublina se začalo ukazovat ve chvíli, kdy skutečně velké procento amerických dlužníků přestalo hypotéky splácet a banky začaly ve velkém zabavovat nemovitosti s vidinou výnosů z jejich prodeje.

24.1.2012 v 22:50 | Karma: 17,91 | Přečteno: 1149x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rušení GPS se vyostřilo. Dvě letadla z Finska do Estonska nedoletěla

29. dubna 2024  14:24,  aktualizováno  19:15

Pobaltské země varovaly, že rušení signálu GPS, ze kterého je obviňováno Rusko, by mohlo způsobit...

Krádeže počítačů a vysílená policie. Paříž už z olympiády polévá studený pot

29. dubna 2024  19:05

Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil, že zahajovací ceremoniál olympijských her na řece...

Těžkooděnec udeřil obuškem muže na Majálesu, policie incident prověřuje

29. dubna 2024  18:43

Policie prověřuje jednání těžkooděnce, který udeřil obuškem muže na sobotním festivalu Majáles v...

Rakety ATACMS spásu samy nepřinesou, Rusy na Ukrajině si ale najdou všude

29. dubna 2024  18:29

Jedna z položek nové mnohamiliardové vojenské pomoci Ukrajině, kterou po měsících průtahů schválil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.