Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Malá lekce z demokracie (nejen) pro karlovarské komunisty

"Demonstrací za odvolání našeho náměstka pro školství popíráte demokracii." Zhruba tímto argumentem se minulý týden pokusili představitelé karlovarské KSČM zabránit uskutečnění demonstrace proti svému náměstkovi hejtmana pro školství, mládež a tělovýchovu Václavu Sloupovi. Karlovarští komunisté se patrně domnívají, že z vítězství ve volbách vyplývá v demokracii pro jednotlivce nebo politickou stranu právo vládnout - proto se jim logicky jeví jakákoli snaha "odstranit" prostřednictvím protestů své zástupce z krajské vlády jako pokus o zvrácení výsledků voleb a tudíž jako popření jednoho ze základních principů demokracie. Taková interpretace (a k ní vázaná argumentace) demokracie ovšem zahrnuje dvě "bohužel": za prvé, je bohužel mylná, a za druhé, v České republice není bohužel omezená pouze na karlovarskou KSČM, nýbrž téměř na každého, kdo se dostane k vládě. Především z druhého důvodu si prohlášení karlovarských komunistů k organizátorům protestu proti jejich náměstku Václavu Sloupovi zasluhuje bližší pozornost, protože - jak se zdá - lidé, kteří se u nás ucházejí o politické úřady, chápou demokracii často (dosti možná účelově) úplně jinak, než jak ve skutečnosti funguje.

   Proč je tedy argument karlovarské KSČM špatný? Za prvé, komunisté tvrdí, že demonstrování za odstoupení vlády popírá demokracii. Problém je, že jakákoli forma nenásilného(!) protestu proti vládě je nedílnou a funkční součástí demokracie. Protestovat proti vládě a kritizovat ji je totiž něco, bez čeho by moderní demokracie nemohla fungovat. Kdyby lidé neměli v demokracii možnost jakýmkoli (nenásilným) způsobem a z jakéhokoli důvodu[1] protestovat proti vládě, nemohla by vůči stávající vládě existovat žádná opozice a tím pádem ani žádné politické alternativy, ze kterých by si lidé mohli ve volbách vybírat - a demokracie je především o tom, že volby znamenají možnost si opravdu vybrat. Demonstrace a protesty proti vládě, stejně jako její kritizování, k demokracii prostě patří. Ba co víc, demokracie je nich dokonce do značné míry založena. A i když některé protesty a demonstrace mohou čas od času opravdu vyjadřovat názory, které s demokracií nemají nic společného, anebo klást požadavky, které jsou s demokratickou formou vlády v hlubokém rozporu, samotné jejich zorganizování a uskutečnění demokracii jako takovou nepopírá. Právě naopak, spíše dokládá její existenci.

   Za druhé, pokud pomineme skutečnost, že protesty za cokoli a proti komukoli k demokracii jednoduše neodmyslitelně patří, a podíváme se blíže na argument, že požadovat protestem či demonstrací odstoupení kohokoli z vlády je snahou o zvrácení výsledků voleb a tím i popřením demokracie, zjistíme, že přítomnost kterékoli politické strany ve vládě vlastně nemá v České republice s volbami vůbec co dělat. Česká republika je totiž na všech úrovních (od centrální vlády přes krajskou až po tu obecní) demokracií parlamentní a to znamená, že jediné, o čem lidé ve volbách v České republice rozhodují, je, kolik křesel bude mít která politická strana v parlamentu (nebo krajském či obecním zastupitelstvu). O tom, kdo bude ve vládě (nebo krajské či obecní radě) a kdo ne, rozhodují politické strany víceméně samostatně a to prostřednictvím nejrůznějších koaličních vyjednávání, které mezi sebou po volbách vedou. Dokonce i v případě, že by se některé z nich povedlo ve volbách získat více jak polovinu všech křesel v příslušném zastupitelském sboru a tím pádem i většinu nezbytnou k tomu, aby mohla vládnout samostatně, lidé coby voliči nerozhodli o tom, že taková strana bude ve vládě, ale pouze o tom, kolik poslanců či zastupitelů bude mít. Jak demonstrací za odstoupení některé strany nebo jejího zástupce z vlády, tak protesty proti její přítomnosti v ní se tudíž volební výsledky (a s nimi i demokracie) nijak popřít nedají - "právo" být ve vládě totiž v České republice z voleb pro žádnou politickou stranu nevyplývá, a to ani tehdy, když ty volby vyhraje (ostatně, situace Sociálních demokratů po volbách v roce 2010 je toho názorným příkladem). Aby organizátoři a účastníci karlovarského protestu popřeli ve smyslu zvrácení výsledků voleb demokracii, museli by svou demonstrací namísto odstoupení Václava Sloupa z funkce náměstka hejtmana (tedy z funkce v krajské "vládě") požadovat odstoupení zástupců KSČM ze zastupitelstva Karlovarského kraje. A to nepožadují - ani v Karlových Varech, ani nikde jinde, kde proti KSČM v krajích protestují.

   Sečteno a podtrženo, protestováním a demonstracemi proti vládě, ať už obecní, krajské, anebo celostátní, nelze v České republice demokracii popřít. Nelze ji popřít ani tím, že lidé budou požadovat odstoupení jejích jednotlivých členů nebo celých politických stran. A to navzdory tomu, že se skoro každá politická strana, která se do vlády na kterékoli úrovni dostane, snaží ústy svých představitelů lidem často namluvit opak. Reagovat na demonstrující a protestující, kteří s vládou z toho či onoho důvodu nesouhlasí, výroky o popírání demokracie - tak, jak to udělali komunisté v Karlovarském kraji - je hloupé a kromě toho také ubohé. Svědčí to buďto o hluboké mezeře v povědomí o základních principech demokracie u těch, u kterých bychom ho čekali nejvíce, totiž u lidí, kteří se snaží v naší demokracii politiku aktivně "dělat", anebo o zoufalém nedostatku praktických a věcných argumentů, jimiž by takoví lidé mohli ospravedlnit své rozhodnutí setrvat navzdory protestům v úřadech. Buď jak buď, "popírání demokracie" v České republice prostě není adekvátní a smysluplný argument, kterým by vlády a jejich představitelé mohly reagovat na protivládní protesty. A nikdo by takovým výrokům neměl přikládat i třeba jen malou váhu, natožpak se jimi nechat od protestování odradit. Pokud jsou někteří lidé natolik nespokojení s přítomností komunistů v krajských vládách, že jsou kvůli tomu ochotní vyjít do ulic a požadovat jejich odstoupení, musí se s tím KSČM prostě smířit - české demokracii to totiž v žádném případě neubližuje.



[1] Ať už principiálního, jak je tomu v případě komunistického náměstka Sloupa v karlovarském kraji a KSČM obecně, anebo zájmového, jako je tomu například v případě nejrůznějších demonstrací pořádaných odbory.

Autor: Jan Mohnert | sobota 26.1.2013 8:30 | karma článku: 15,77 | přečteno: 671x
  • Další články autora

Jan Mohnert

Na obranu Güntera Grasse: co opravdu musí býti řečeno!

V konfliktu mezi Palestinci a Židy jsem vždycky fandil Izraeli. Pro člověka ze společnosti stižené mnichovským syndromem je asi cosi přitažlivého na malé zemi, která od roku 1948 vedla celkem čtyři války doslova na život a na smrt, pokaždé s koalicí nepřátel, jejichž převaha alespoň pokud jde o čísla byla natolik zdrcující, že se osamocený ozbrojený odpor jevil jako beznadějný. Kromě toho, arabský, předpluralistický a socialismem říznutý způsob života - ačkoli je jistě velmi pozoruhodný - není můj šálek kávy, takže jeho úspěchy a triumfy obvykle s nadšením nevítám. Přesto nemohu v případě stávajícího všeobecného pohoršení nad básní Güntera Grasse než odsunout své sympatie k Izraeli stranou a postavit se za německého spisovatele, nositele Nobelovy ceny a bývalého příslušníka Waffen SS. Spolu s Grassem totiž stojí na pranýři Evropy i mravní principy, které jsou v základech naší civilizace.

11.4.2012 v 17:20 | Karma: 19,03 | Přečteno: 1280x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Proč se V. K. mýlí a vyšší vzdělání není jen soukromým statkem

Václav Klaus označil protestující studenty českých vysokých škol za parazity. Budiž, stejně jako on jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich nebojuje za akademické svobody, nýbrž že se schovaná za heslem "Vzdělání není byznys!" snaží zachovat možnost honosit se statutem vysokoškoláků a přitom se jen s minimálními finančními náklady několik let víceméně flákat. Studium na českých vysokých školách - ať vám protestující studenti tvrdí co chtějí - je totiž v porovnání s Německem, Británií nebo Spojenými státy výrazně "v pohodě". V tomto smyslu protestující studenti paraziti asi jsou. Přesto s Klausem nemohu souhlasit - jeho zdůvodnění "parazitismu" studentů je totiž jiné, rádoby akademické a fundované a mimochodem špatné.

9.3.2012 v 15:30 | Karma: 36,13 | Přečteno: 4682x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Potvrzeno: Bohatí kradou více než prostí lidé. No jo, ale co s tím?

Server Novinky.cz přinesl zajímavou zprávu: bohatí lžou a kradou mnohem více, než prostý lid.[1] Zdá se, že sociologům z univerzity v kalifornském Berkeley se nyní podařilo postavit obecně rozšířené přesvědčení, že dobří obyčejní lidé jsou vystaveni na milost a nemilost zvůli těch zlých "tam nahoře", na solidní vědecké základy. Co však doopravdy dokázali? Potvrdili snad dnes již poměrně starou domněnku, že dobro a mravnost dřímá jen v "obyčejném člověku" a že ti, kteří stojí společensky i bohatstvím nad ním, jsou zlí a tam, kam se dostali, dostali se jen lhaním, podváděním a okrádáním? Na první pohled se zdá, že ano. [1] http://www.novinky.cz/zena/styl/260466-bohati-a-privilegovani-kradou-vice-nez-prosti-lide-potvrzuji-sociologove.html

1.3.2012 v 9:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 942x | Diskuse| Politika

Jan Mohnert

Problém ekonomizace pohledu na společnost, problém současné Evropy

Ekonomie má dnes mezi společenskými vědami výsadní postavení, o tom není sporu. Konec konců, je jedinou z nich, za kterou lze získat Nobelovu cenu a názory ekonomických odborníků a akademických ekonomů platí ve společnosti za všeobecně respektovanou interpretaci sociální reality. Piedestál, na který současná společnost ekonomii mezi ostatními neexaktními obory staví, dává každému člověku bez ohledu na jeho profesi možnost pohodlně - skrze noviny, rozhlas, televizi nebo internet - pochopit, co se vlastně kolem nás děje a udělat si na to názor. Luxus, který si tím dopřáváme, má však i odvrácenou, stinnou stránku: dochází k totální ekonomizaci lidského života. A ten v posledku nikdy totálně ekonomický není.

3.2.2012 v 17:40 | Karma: 10,41 | Přečteno: 995x | Diskuse| Ekonomika

Jan Mohnert

Dluhová krize a krize zdravého rozumu

Americký bankovní sektor od poloviny 90. let ve velkém poskytoval hypoteční úvěry lidem, u nichž neexistovala záruka, že je budou schopni zaplatit. Bezprostředním důvodem pro takové "chování" bank byl fakt, že hypotéky byly kryty nemovitostmi, jejichž ceny neustále rostly, takže vznikl dojem, že není možné prodělat: buďto banka vydělá na úrocích z půjček, nebo prodejem zabavených nemovitostí. Že to byl skutečně jen dojem a že trh s nemovitostmi byla jen bublina se začalo ukazovat ve chvíli, kdy skutečně velké procento amerických dlužníků přestalo hypotéky splácet a banky začaly ve velkém zabavovat nemovitosti s vidinou výnosů z jejich prodeje.

24.1.2012 v 22:50 | Karma: 17,91 | Přečteno: 1149x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1344x
Student magisterského oboru Politologie na Institutu politologických studií FSV UK v Praze, absolvent bakalářského studijního programu Politologie na Katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Konzervativec a realista.